1. Żonglerka

Żonglowanie piłeczkami to nie tylko świetna zabawa, ale także poprawa funkcjonowania Twojego mózgu.

Kiedyś naukowcy myśleli, że w mózgu dorosłego człowieka nie powstają nowe neurony. Dziś wiemy, że to nieprawda. Mózg jest tak plastyczny, że kształtuje go praktycznie każda myśl! A co dopiero umiejętność jak żonglowanie!

Czy żonglowanie powoduje wzrost mózgu?

Naukowcy z Uniwersytetu w Regensburgu(Niemcy) sprawdzili jak żonglowanie wpływa na mózg. Wzięto 24 ludzi, z czego 12 uczyło się przez 3 miesiące jak żonglować piłeczkami.

Po 3 miesiącach naukowcy zbadali ich mózgi przy pomocy MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym) i okazało się, że obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie wzrokowe zwiększył objętość o 3-4%! W skali mózgu to ogromny przyrost.

Co ciekawe nawet, gdy uczestnicy przestali żonglować przez 3 miesiące, obszar wrócił NIE do stanu sprzed nauki żonglowania, tylko zmniejszył się tylko o 1-2%.

Jeśli żonglowanie stymuluje korę wzrokową, a Ty uczysz się w 80% poprzez wzrok to oznacza, że:

Żonglowanie poprawia Twoje zdolności uczenia się

Kora wzrokowa jest używana przez Ciebie każdego dnia m.in. do pisania, notowania czy zapamiętywania obrazów (wzorów, schematów, rysunków).

Zwiększenie liczby neuronów, (bo tym właśnie jest wzrost objętości kory) powoduje, że przepływ informacji przez neurony przebiega efektywniej. Dla Ciebie oznacza to szybszą naukę wzorów, wykresów, schematów i wszystkich informacji wzrokowych.

Żonglowanie poprawia najbardziej umiejętności, które opierają się na koordynacji oko-ręka jak na przykład pisanie, rysowanie, szybkie czytanie czy typowe umiejętności manualne (konstruowanie, wycinanie, przybijanie itd).

Programy uczące żonglowania zostały wprowadzone w wielu szkołach na całym świecie.Na przykład w 1994 roku w szkole podstawowej Alimacani Elementary School w Jacksonville, Floryda w USA wprowadzono żonglowanie jako wspomaganie uczenia dzieci czytania.

Bardzo szybko zauważono korelację między czytaniem a żonglowaniem. Dzieci, które miały kłopot z nauką żonglowania, miały także kłopot z czytaniem. Czytanie bowiem opiera się na koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gdy poprawi się koordynacja, czytanie poprawia się automatycznie.

Poza poprawą czytania, nauczyciele zaobserwowali także znaczny wzrost koncentracji u dzieci po sesji żonglowania.

Pomyśl jak Ty zaczniesz uczyć się szybciej i pracować efektywniej, gdy nauczysz się żonglowania!

Żonglowanie podniesie Twoją energię podczas przerwy

Czy Ty też czasem masz wrażenie, że podczas przerwy słabo się regenerujesz? Każdy czasem ma takie odczucie. Przerwa w nauce czy pracy wzmocni Cię i doda energetycznego kopniaka, jeśli podczas niej będziesz żonglował.

Wiele szkół w Stanach Zjednoczonych, w tym Nowlin Elementary School in Blue Springs, Missouri wprowadziło przerwy na żonglowanie. Po takiej przerwie uczniowie są wypoczęci, a dyrektor szkoły zauważył, że kłopoty z dyscypliną w szkole po prostu zniknęły!

Zamień swoją przerwę z parzenia kolejnej kawy na żonglowanie, a efektywność tego, co robisz wystrzeli jak rakieta!

Żonglowanie zmieni Twój mózg już po 7 dniach!

Nie będziesz musiał trenować 3 miesiące, aby korzystać z dobrodziejstwa żonglowania. Naukowcy odkryli, że kora wzrokowa zmienia się już po 7 dniach od rozpoczęcia nauki. Największy wzrost komórek nastąpił na początku, gdy uczestnicy uczyli się żonglowania i nie wzrósł w trakcie doskonalenia nauki. Oznacza to, że gdy już nauczysz się nowej umiejętności, Twój mózg przestaje się zmieniać.

Dlatego zacznij naukę żonglowania już dziś, aby po tygodniu móc cieszyć się lepszą koncentracją i pamięcią oraz o wiele przyjemniejszymi emocjami zaraz po żonglowaniu.

Jak nauczyć się żonglowania?

Poniżej zamieszczam dobrze przygotowany film instruktażowy, który pomoże Ci rozpocząć przygodę z żonglowaniem.

Polecamy filmy instruktażowe innych trików żonglerskich na kanale BartkaJak Żonglować»

PSPamiętaj o tym, aby żonglować nad łóżkiem, wyluzować się jeśli na początku coś by nie wychodziło i opanować przynajmniej kilka różnych trików, żeby zbudować w mózgu jak najwięcej nowych połączeń między neuronami odpowiedzialnymi za przetwarzanie wzrokowe.

PPSPoza żonglowaniem piłeczkami, dla rozwoju mózgu świetne jest także kręcenie Pojami (Poi). Gdy sam będziesz kombinował co jeszcze fajnego możesz robić w przerwach pamiętaj o tym, aby angażowało to synchronicznie Twoje ciało (czyli naprzemienne lub jednoczesne ruchy dwóch rąk, dwóch nóg, lewej i prawej części ciała, górnej i dolnej części ciała). W ten sposób nie tylko powiększasz swój mózg, ale także przyspieszasz komunikację między różnymi jego częściami.

źródło: http://szybkanauka.pro/

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości